Det har varit en intressant träningsvecka. De träningsmål som jag satte upp har inspirerat, sedan har ju livet kommit emellan tillsammans med familjen och vädret. Jag fick till fysträning, konditionsträning, yoga, core och balans.
Det blev två tillfällen med högintensiv styrka och puls, två yogaklasser där en var mer utmanande och det fungerade till min stora glädje. Mer fysisk yoga är verkligen något som jag har saknat. Sedan blev det också ett tillfälle med core och balans; balans som var härligt utmanande. Det jag inte hann med var mina powerwalks med stavar.
Kul har jag haft! Många skratt både under träningen och efteråt i omklädningsrummet. Dessutom unnade jag mig en behandling i spa´t, lite extra lyx i vardagen.
Jag har mått bra av den här mixen av träning och efter core/balansträningen kände jag mig dessutom både pigg och avslappnad.
Jag kör samma upplägg nästa vecka och hoppas att jag får med promenaderna med stavar, minst en gång.
Min utmaning blir två separata, en som rör träningen och en som rör kosten, båda är en månadsutmaning.
Träningsutmaning: ”Prova nya klasser en gång i veckan”. Det gjorde jag i veckan som gick och fick en ny favorit.
Kostutmaning: Jag har tänkt mig är att äta vegetariskt tre gånger i veckan. Det har gått bra de två första dagarna men det muttrades i familjen om ”skall jag svälta eller…” och liknande så för husfridens skull blir det kyckling idag. Den tredje dagen med vegetariskt kommer, var så säker, veckan har bara börjat.