Riskgrupp och vaccination

Ett år med pandemi. Det känns; konstigt. Isolering och allt som var självklart och normalt, allt man tog för givet som man valde bort för hälsans skull. Inte trodde jag då i början att det skulle hålla på så länge. Nu känner jag precis som många andra att det skulle vara en lättnad att kunna röra sig lite mer fritt i samhället igen.

Jag var i kontakt med min mottagning, tänkte att nu när vaccinationen är igång är de en säker källa för om vi med Parkinson tillhör riskgrupp eller inte. Då fick jag veta att det kan skilja sig mellan regionerna om det är mottagningen eller Närhälsan som vaccinerar. Här i Västra Götaland hör man inte till riskgrupp med Parkinson och det är Närhälsan som vaccinerar.
Trist. Jag hade tagit första bästa tid och vaccinerat mig. Det hade gjort mitt liv så mycket enklare.
Tänk bara en sådan enkel sak som att gå till frissan; skall man klippa sig eller inte? Är det värt att riskera att smittas när det förmodligen är vaccination innan sommaren? Än så länge avvaktar jag.

Jag säger som alla andra håll ut, snart kommer vi att vara vaccinerade.

En kommentar på “Riskgrupp och vaccination

  1. Hej Cissi!
    Hoppas allt väl så gott det bara går med dig🌺I
    Region Skåne räknas tydligen inte Parkinsons sjukdom,vad jag kan förstå generellt som riskgrupp, men har man däremot svårt att hosta mm pga av muskelsvaghet mm och inte kan hosta upp ev slem, tillhör man riskgrupp ,och om man inte kan få L- dopa kontinuerligt via sond mage /tarm om man hamnar i respirator är det annat läge…och om man har ngn form av hjälp som kommer hem tillhör man riskgrupp ,och även övriga familjemedlemmar som bor hemma.
    Tips från mig som varit hos frissan i Måndags😊 Gå till en ung duktig frisör (i en liten salong)
    som nyligen haft Covid och har antikroppar och ha full skyddsmundering:)
    Gissar att detta är någorlunda säkert när frissan bär visir också,och vi bokar tid när vi är helt ensamma i lokalen.
    Går absolut inte på större salong som gör en massa andra skönhetsbehandlingar,och mkt folk i omlopp. Man känner sig som en ny människa när man varit där🙂.
    Ett måste för någorlunda välmående ,i alla fall för mig
    Sa till min frissa i Måndags ,ju fulare man är när man kommer dit,
    desto roligare känns det efteråt när man kommer hem,med lite ”piffning”.
    ”Grävlingfrisyren ”som bortblåst! Ett par mån i alla fall.
    Ville däremot inte vara med på ngt ” före och efter” foto:) Lite to Mutch!
    Ha en skön helg🌸!
    Får lägga sig nu, för snart är det dags att gå upp för oss som är uppe i ottan.
    Kram 🌷Katarina

    Gillad av 1 person

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.